Benefis Wojciecha Kilara

2002-10-19

Laureat licznych, polskich i międzynarodowych, nagród muzycznych. W 1991 roku Krzysztof Zanussi nakręcił o nim film telewizyjny pt. "Wojciech Kilar". Jest autorem muzyki do ponad 130 filmów. Do najważniejszych kompozycji Kilara należą: "Symfonia na smyczki", "Kościelec 1909, "Exodus", "Angelus" i "Orawa". Współpracował z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Stanisław Różewicz, Tadeusz Konwicki, Marek Piwowski, Krzysztof Kieślowski. Album z muzyką do filmu "Pan Tadeusz" (1999) został uhonorowany "Platynową Płytą" za 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Począwszy od "Struktury kryształu" (1969) Wojciech Kilar jest autorem muzyki do niemal wszystkich filmów Krzysztofa Zanussiego.
W 1992 roku Francis Ford Coppola zaprosił go do napisania muzyki do "Draculi", za którą Kilar otrzymał nagroda Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich. Jest również autorem kompozycji do "Portretu damy" (1996) Jane Campion. Współpracuje z Romanem Polańskim. Skomponowane przez Kilara dźwięki usłyszeć można w filmach "Śmierć i dziewczyna" (1994), "Dziewiąte wrota" (1999), „Pianista”(2001).

Wystąpili:
Izabela Kłosińska, Małgorzata Piszek, Anna Maria Jopek z zespołem w składzie: Henryk Miśkiewicz – saksofon, Marek Napiórkowski – gitara, Paweł Zarecki - instr. klawiszowe,
Robert Kubiszyn – bas, Robert Luty – perkusja, Beata Rybotycka, Jarek Śmietana – gitara, Adam Czerwiński – perkusja
Tomasz Kupiec – bas, Piotr Wyleżoł – fortepian, Tercja Pikardyjska, Wojciech Michniewski, Andrzej Zubek, Kabaret RAK, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Marian Makula, Dominika Knapik, Orkiestra KWK Staszic pod dyr.Grzegorza Mierzwińskiego, Trebunie Tutki.