Judy Garland. Na końcu tęczy

Peter Quilter

Sztuka Petera Quiltera traktuje o fenomenie Judy Garland, legendarnej aktorki i śpiewaczki obdarzonej wyjątkowym głosem. Akcja umiejscowiona jest w hotelu Ritz w Londynie, w 1968 roku. Śledzimy ostatnie burzliwe miesiące życia, uwielbianej przez fanów, gwiazdy. Wnikamy w jej życie prywatne, skomplikowany związek z piątym mężem, Mickeyem Deansem i jej relację z oddanym akompaniatorem Anthonym Chapmanem.
Ozdobą spektaklu są piękne i ponadczasowe piosenki (m.in. Somewhere Over the Rainbow) śpiewane niegdyś przez tę artystkę. W głównej roli występuje Beata Rybotycka.

Premiera: grudzień 2007

TŁUMACZENIE: Elżbieta Woźniak

TEKSTY PIOSENEK: Jan Jakub Należyty

OBSADA:

JUDY GARLAND: Beata Rybotycka

ANTHONY CHAPMAN: Jakub Przebindowski

MICKEY DEANS: Robert Koszucki

REŻYSERIA: Krzysztof Jasiński

SCENOGRAFIA: Maciej Rybicki

KOSTIUMY: Dorota Ogonowska

ARANŻACJA: Krzysztof Herdzin

ZDJĘCIA: Paweł Nowosławski

RECENZJE:

"Kwiatów się nie pije", Barbara Englender, "Dziennik Teatralny" 18.07.2011

***
 

Judy Garland – wyjątek z biografii.
Ur. 10 czerwca 1922, Grand Rapids, stan Minnesota, USA
Zm. 22 czerwca 1969, Londyn, Anglia, Wielka Brytania.
„Gdyby świat umiał kochać Judy na pewno żyłaby do dziś” tak po tragicznej śmierci artystki mówił Mickey Rooney, jej przyjaciel, i filmowy partner, najbardziej kasowy aktor Hollywood lat trzydziestych.
Judy Garland, sławna matka sławnej córki – Lizy Minelli - do dziś kojarzy się z nieśmiertelnym standardem „Over the Rainbow”. Ten właśnie utwór wykonywała bajkowa Dorotka Gale (grana przez 17-letnią Garland) w filmie „Czarodziej z krainy Oz”. 
Piosenka ta jest dziś na pierwszym miejscu w rankingu 100 największych piosenek filmowych. W swoim repertuarze ma ją wiele gwiazd muzyki pop oraz innych gatunków m.in. Ella Fitzgerald, Eric Clapton, Frank Sinatra, Barbara Streisand, Marusha, The Ramones, Smashing Pumpkins, Stan Getz, Chet Baker, Cliff Richard, Olivia Newton-John, Erasure, Katie Melua etc. 
„Over the Rainbow” została uhonorowana Oskarem (1939) a sam obraz stał się wielkim hitem. O skali popularności filmu niech zaświadczy fakt, że przez następne dekady, w Wielkiej Brytanii „Czarodziej z krainy Oz” był niemal obowiązkową pozycją w ramówce świątecznej telewizji i wychowywały się na nim całe pokolenia młodych Brytyjczyków.
W krajach zachodnich postać Judy Garland otoczona jest dziś sławą nieomal kultową. Judy jest symbolem estrady, telewizji, filmu - złotych lat Hollywood. Jej tragiczne życie porównywane jest do losu Edith Piaf. Muzyka, filmy oraz tragedie i romanse jej życia urosły do miana legendy.
 
I z całą pewnością nie ma w tym żadnego przypadku. Judy po prostu wychowała się na estradzie, była rzadkim przypadkiem absolutnego, scenicznego zwierzęcia. Po raz pierwszy występowała w wieku dwóch lat, gdy w programie wodewilowym śpiewała razem z siostrami. Legenda głosi, że gdy ojciec znosił ją ze sceny mała Judy wołała że chce jeszcze występować. Taka była do ostatnich dni, nie mogła przestać.
Po sukcesie filmu „Czarodziej z krainy Oz” studio MGM narzuciło jej morderczy plan pracy, co spowodowało że uzależniła się od narkotyków. W czerwcu 1969 roku jej piąty mąż Mickey Deans znalazł ja martwą, po przedawkowaniu środków nasennych.
Mówi się o niej że była wesoła i uśmiechnięta, że kochała życie. Potrafiła też zanurzyć się w najczarniejszej depresji. Scenę traktowała jak dom, dom zaś jako scenę. Jej życie musiało przypominać rollercoaster – próby samobójcze przeplatały się ze wspaniałymi dokonaniami artystycznymi.
Do dziś jest Kimś Bardzo Ważnym dla wielu współczesnych artystów, a środowiska gejowskie obwołały ją swoją „królową”.
 
Mamy nadzieję, że publiczności Teatru STU spodoba się nietuzinkowa osoba Judy Garland.

Galeria

  • Beata Rybotycka (Judy Garland), Jakub Przebindowski (Anthony Chapman), fot. Paweł Nowosławski
  • Beata Rybotycka (Judy Garland), Jakub Przebindowski (Anthony Chapman), fot. Paweł Nowosławski
  • Beata Rybotycka (Judy Garland), Robert Koszucki (Mickey Deans), fot. Paweł Nowosławski
  • Robert Koszucki (Mickey Deans), fot. Paweł Nowosławski
  • Beata Rybotycka (Judy Garland), fot. Paweł Nowosławski
  • Jakub Przebindowski (Anthony Chapman), Robert Koszucki (Mickey Deans), fot. Paweł Nowosławski