Obrabiarki konwencjonalne od lat wypierane są z hal produkcyjnych przez obrabiarki sterowane numerycznie, ale nie oznacza to, że są już niepotrzebne. W dalszym ciągu dobra konwencjonalna szlifierka do metalu, dłutownica do metalu czy po prostu frezarka uniwersalna do metalu znajduje zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzi obróbka jednostkowa, prototypowa lub narzędziowa.
Szlifierka do metalu
Szlifierka do metalu dzielić się może na jedną z dwóch głównych grup – szlifierki do powierzchni cylindrycznych oraz szlifierki do powierzchni płaskich. W momencie kiedy nasza szlifierka do metalu ma wykonywać proste szlifowanie wałków lub otworów, to przy pracy jednostkowej lub niskoseryjnej obrabiarka konwencjonalna sprawdzi się nie gorzej, jeżeli nie lepiej, niż obrabiarka numeryczna – czas ustawienia obróbki będzie na niej zdecydowanie krótszy. Kiedy potrzebujemy jednak szlifować kształty bardziej skomplikowane, np. gwinty lub powierzchnie swobodne obrotowe to jedynym wyborem jest obrabiarka numeryczna, np. lidera w dziedzinie szlifowania cylindrycznego, firmy Studer.
Dłutownica do metalu
Dłutownica do metalu to niezastąpione narzędzie przy wykonywaniu wszelkiej maści wieloklinów, rowków wpustowych, czy też wielowypustów ale i tutaj obrabiarki numeryczne mogą być nie gorsze, bo w dzisiejszych czasach większość tokarek posiada możliwość dłutowania a niektórzy producenci tacy jak amerykańska firma Haas której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Abplanalp, udostępniają nawet gotowy cykl graficzny do programowania konwersacyjnego, pozwalający na wykonanie rowków wpustowych (zarówno pojedynczych jak i wielokrotnych) bez znajomości technologii, programowania czy doboru parametrów.
Frezarka uniwersalna do metalu
Typowa frezarka uniwersalna do metalu była jedną z pierwszych obrabiarek, którą zastąpiły centra sterowane numerycznie. Niemniej jednak jej obecność w narzędziowni często ułatwia wykonywanie szybkich zmian w przyrządach, dorabianie pojedynczych elementów lub wsparcie obrabiarek numerycznych, które pracują przy bardziej skomplikowanych przedmiotach lub też w pracy bardziej lub mniej seryjnej.
Niezależnie od wymagań dotyczących szukanej obrabiarki – czy będzie to szlifierka do metalu, dłutownica do metalu czy frezarka uniwersalna do metalu oraz niezależnie od tego, czy szukamy obrabiarki konwencjonalnej czy numerycznej warto przeanalizować rynek pod kątem finansowym. Niektóre firmy posiadają specjalne finansowania na swoje produkty (jak finansowanie CNCA dla obrabiarek Haas z RRSO 0% nawet na 5 lat), a produkty niektórych firm można znaleźć na największym polskim portalu służącym do sprzedaży obrabiarek, narzędzi i innych peryferiów związanych z obróbką skrawaniem – na Obrabiarka.pl