W 1892 roku w RPA urodził się jeden z najbardziej wpływowych pisarzy świata – J. R. R. Tolkien. Najbardziej znany jest jako autor Władcy Pierścieni, klasyki w świecie literatury.
Wielu pisarzy osiąga szczyt sławy za życia, jednak w przypadku Tolkiena tak nie było. Jego nazwisko trafiło jednak do opinii publicznej dzięki filmowej wersji Władcy Pierścieni, trzem filmom wyreżyserowanym przez Petera Jacksona trzy dekady po śmierci autora. J. R. R. Tolkien przez całe swoje życie interesował się różnymi gałęziami ekspresji. Wyróżniał się nie tylko w pisaniu, ale także w poezji, językoznawstwie, a nawet w edukacji uniwersyteckiej.
Pomimo bycia tak ważną postacią w literaturze światowej, w społeczeństwie niewiele wiadomo o J. R. R. Tolkienie. Dlatego w tej publikacji przybliżamy najciekawsze i najciekawsze fakty dotyczące tego autora. Oto 5 wybitnych ciekawostek, które pozwolą Ci dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości J. R. R. Tolkiena.
1. Prawdziwe nazwisko i rodzina
Choć na arenie międzynarodowej znany jest jako J. R. R. Tolkien, są to jedynie inicjały jego pełnego nazwiska. W rzeczywistości autor nazywał się John Ronald Reuel Tolkien, nazwisko być może skomplikowane dla światowej społeczności, dlatego zdecydował się na literacką tradycję pisania pod inicjałami, oznaczając jedynie swoje nazwisko. Życie Tolkiena zaczęło się burzliwie od śmierci rodziców w dzieciństwie. Został sierotą, mając za rodzinę tylko brata.
2. Wkład do słownika oksfordzkiego
Według informacji znalezionych w portalu https://poczytam.pl, tuż po powrocie z wojny J. R. R. Tolkien rozpoczął pracę nad stworzeniem Oxford English Dictionary. Jego praca polegała na wnoszeniu i skupianiu się na słowach zaczynających się na W.
3. Małżeństwo
Autor Władcy Pierścieni żył długo w tylko z jedną kobietą: Edith. Zakochali się w sobie, gdy on miał ledwie 16 lat, a na ślub musieli czekać do 21 roku życia. Z tego małżeństwa urodziło się dziecko, które później, po śmierci ojca, opublikowało część jego pism.
To małżeństwo trwało 50 lat, zwieńczone śmiercią. Edith zmarła niecałe dwa lata przed Tolkienem. W tym krótkim okresie autor był przepełniony smutkiem i samotnością po stracie jedynej kobiety, którą kochał. Ich groby noszą imiona Beren i Luthien, postaci z The Silmarillion, które wynikają z ich miłości do siebie.
4. Rola w wojnie
Wraz z wybuchem Wielkiej Wojny J. R. R. Tolkien miał obowiązek zaciągnąć się do wojska, by wziąć udział w walkach. Nie chciał jednak brać udziału w wojnie, więc odwlekał ten obowiązek, aż w końcu nie mógł już tego robić.
Jego udział w wojnie nie pozostał niezauważony. Spotkał się z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, który sprawił, że przez jakiś czas był hospitalizowany.
5. Włączenie nowych dialektów do jego pism
Fascynacja Tolkiena tworzeniem nowych słów pojawia się u niego od młodości. Autor wykorzystał swoją wiedzę z zakresu językoznawstwa staroangielskiego, tworząc nowe dialekty, które miały charakteryzować jego powieści.
W rzeczywistości Tolkien twierdził, że opowieści z Władcy Pierścieni wyrosły z tłumaczenia Westronu, wspólnego języka używanego przez mitologiczne istoty z jego uniwersum.