1. Ożenił się z ciężarną kobietą znacznie starszą od siebie.
W wieku 18 lat Szekspir poślubił starszą o osiem lat i będącą w ciąży Anne Hathaway. Oprócz tego pierwszego dziecka (Zuzanny), mieli później bliźniaki: kolejną dziewczynkę (Judytę) i chłopca o ciekawym imieniu Hamnet. Jedną z niewielu rzeczy, które wiadomo o związku Szekspira i Hathaway jest to, że kiedyś mieszkali osobno.
2. Mie ma potomków.
Hamnet zmarł jako niemowlę w 1596 roku i tylko jedna z jego córek urodziła mu wnuczkę, która zmarła bezdzietnie w 1670 roku.
3. Jego najkrótszą sztuką jest „Komedia omyłek”.
Wykonanie trwa niecałe półtorej godziny, podczas gdy Hamlet, jego najdłuższa sztuka, zajmuje cztery godziny.
4. Wszystkie jego role kobiece są napisane dla mężczyzn.
Wynika to z faktu, że w tamtych czasach występowanie kobiet w sztukach teatralnych było nielegalne.
5. Prawidłowa pisownia jej nazwiska nie jest znana.
W żadnym z sześciu zachowanych podpisów Szekspir nie pisał własnego nazwiska tak jak my to robimy dzisiaj, pisał bowiem Shakespe, Shakspe, Shakspere i Shakespear.
6. Makbet jest najczęściej wystawianą sztuką na świecie.
Szacuje się według danych z portalu o książkach http://www.poet.pl, że każdego dnia odbywa się średnio sześć przedstawień – co odpowiada jednemu przedstawieniu co cztery godziny gdzieś na świecie.
7. Nikt nie wie, co robił w latach 1585-1592.
Nie ma żadnych zapisów o Szekspirze od czasu chrztu bliźniaków do czasu, gdy odniósł sukces w Londynie. Większość sugeruje, że podczas pobytu w Stratfordzie studiował prawo, podróżował po Europie kontynentalnej, był nauczycielem lub dołączył do zespołu teatralnego.
8. Jego zawodem był właściwie zawód aktora.
Jest to odnotowane w dokumentach zebranych w latach 1592-1603. Wiadomo, że wystąpił w jednej ze sztuk Bena Jonsona i że zdarzało mu się występować we własnych sztukach. Ponieważ jednak był człowiekiem zapracowanym, wybierał role drugoplanowe, takie jak Fanstasma w Hamlecie czy Adam w Jak wam się podoba.
9. Niektórzy badacze twierdzą, że nie napisał swoich sztuk.
Niektórzy twierdzą, że wiele jego sztuk zostało napisanych przez ludzi, których zatrudnił, inni twierdzą, że był on pseudonimem używanym przez jakiegoś innego pisarza, a niektórzy twierdzą, że nigdy nie było takiej osoby, ale że był on fikcyjną postacią, pod którą brylowali różni pisarze.Istnieje lista około 50 kandydatów, którzy są uważani za prawdziwych autorów Szekspira. Twierdzi się nawet, że królowa Elżbieta I napisała niektóre z jego sztuk. W każdym razie dowody na to, że istniał i napisał przypisywane mu sztuki są silniejsze od tych teorii.