Istnieje wielu aktorów, którzy wskakują do branży z palącym pragnieniem pracy od razu, są też tacy aktorzy, którzy są bardziej metodyczni w swoim podejściu do znalezienia sukcesu. Bez względu na to jakim typem aktora lub aktorki jesteś, istnieje kilka zasad aktorstwa, które nie podlegają dyskusji, jeśli chcesz być odpornym na niepowodzenia aktorem.
Aktorom, którzy nie przestrzegają tych zasad, cóż… możecie się domyślać, co się z nimi dzieje.
Szkolenie i przygotowanie
Zbyt wielu aktorów wierzy, że udana kariera może być osiągnięta przy bardzo niewielkim treningu. To przekonanie jest absurdalne. Czy możesz sobie wyobrazić lekarza, który myśli to samo? Aktorstwo to rzemiosło, które trzeba opanować jak każde inne. Zaangażuj się w doskonalenie swojego rzemiosła, biorąc udział w zajęciach, obserwując regularnie innych aktorów i ćwicząc każdego dnia.
Wczesne stawanie
Tak, jak mówi przysłowie, „kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje”. Bądź punktualny na wszystko, od zajęć po przesłuchania i próby. Wczesne przybycie świadczy o entuzjazmie i pomaga budować dobrą reputację. Jeśli się spóźnisz, sprawisz wrażenie, że ci nie zależy. Jeśli nie pojawisz się na czas, będą tysiące innych aktorów, którzy to zrobią.
Katowickie budowle: Kinoteatr Rialto
Bądź uprzejmy
Nie oznacza to, że musisz być popychadłem, ale musisz odnosić się z szacunkiem do innych ludzi: nauczycieli, reżysera, dyrektora castingu, kolegów z klasy czy aktorów. Chodzi o to, aby było to przyjemne doświadczenie dla wszystkich zaangażowanych. Nie ma nic bardziej męczącego niż praca z nieuprzejmą osobą. Jest to kolejny z tych małych trybików, które pomogą ci zbudować świetną reputację. Upewnij się, że mają do powiedzenia o tobie tylko pozytywne rzeczy.
Wyeliminuj wymówki
Wymówki świadczą o całkowitym braku zaangażowania. Życie toczy się dalej, rzeczy staną ci na drodze, to normalne, ale bądź zaradny i znajdź inne sposoby na pokonanie przeszkód.
Uważaj na problemy osobiste
Są one bardzo toksyczne dla zawodu, ponieważ wysysają wszelką kreatywność. Sprawy osobiste należy zostawić za drzwiami każdej próby, zajęć, produkcji czy castingu. Kiedy osobisty problem bierze górę, przestajesz opowiadać historię bohatera. Nieświadomie wielu aktorów zaprasza na scenę swoje problemy osobiste, co nie służy dobremu. Aktorstwo to nie terapia.
Podejmuj ryzyko
Nie planuj jak ma przebiegać występ, przesłuchanie czy próba – to uzależnia cię od konkretnego wyniku, powstrzymuje przed podejmowaniem ryzyka i sprawia, że częściej wpadasz w pułapkę mechanicznego aktorstwa. Unikaj bezpiecznego grania i spróbuj czegoś nieoczekiwanego.
Przyjmij krytykę
Jeśli ktoś cię krytykuje, to zazwyczaj z zamiarem udzielenia ci pomocy. Jeśli otrzymasz jakieś raniące komentarze lub niekonstruktywną krytykę, odpuść sobie. Czasami pewne komentarze mogą zostać odebrane jako osobiste, nawet jeśli takie nie są. Im bardziej nauczysz się słuchać i działać w oparciu o informacje zwrotne, tym szybciej będziesz się doskonalić.