3 różnicie pomiędzy graniem w teatrze i filmie

Przejście ze sceny do telewizji nie zawsze jest łatwe. Istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy karierą sceniczną a karierą przed kamerą. W tym artykule przyjrzymy się głównym różnicom i zmianom jakie należy wprowadzić, aby dostosować się z jednego medium do drugiego.

Miejsce występu.

Największą różnicą między występem na scenie a występem przed kamerą jest miejsce w którym znajduje się publiczność. Na scenie, publiczność może być oddalona od wykonawców o 10 metrów lub więcej. Ponieważ publiczność musi zobaczyć i usłyszeć przedstawienie, aby się nim cieszyć, jako wykonawca na scenie musisz działać tak, aby ludzie w tylnym rzędzie teatru mogli cię usłyszeć, nawet jeśli twój partner sceniczny jest tylko kilka metrów od ciebie.

Z drugiej strony w telewizji czy filmie zawsze jest kamera, która cię widzi i mikrofon, który cię słyszy. Jeśli partner sceniczny znajduje się w odległości metra, będziesz mówił do niego tak, jakby znajdował się w odległości metra, a jeśli znajduje się w odległości 5 metrów, będziesz mówił do niego tak, aby mógł cię usłyszeć. W rzeczywistości, ze względu na pracę kamery, oświetlenie i inne efekty, czasami lepiej jest mówić ciszej niż w prawdziwym życiu, ponieważ wiele sprzętów jest wyczulonych na dźwięki.

Bilety do teatru

Teksty

Drugą istotną różnicą między aktorstwem scenicznym a kamerowym jest znajomość tekstów. Teatr z natury rzeczy jest powtarzalny, a przez to znajomy. Kiedy sztuka zyskuje popularność, jest wystawiana sezon po sezonie, noc po nocy, na całym świecie. To powtórzenie tworzy symboliczny obraz opowieści. Kiedy ludzie myślą, że znają materiał, chcą go usłyszeć dokładnie tak, jak został napisany i wiedzą, kiedy się go zmienia, ponieważ jest tak znajomy. Słowa sztuki stają się ikoną, a wszelkie błędy dialogowe będą razić uszy widzów.

Telewizja i film różnią się tym, że widzowie nigdy nie widzieli scenariusza. Jest świeży i w dużej mierze pisany na bieżąco. Dlatego podczas przesłuchania telewizyjnego lub filmowego aktor może popełniać błędy lub drobne zmiany bez konsekwencji.

Postacie

Trzecią różnicą między sceną a telewizją czy filmem są postacie i przedstawienia. Widzowie i krytycy zawsze będą porównywać pokaz do innych wersji. Widzowie zazwyczaj idą do teatru, aby zobaczyć coś znajomego.

W telewizji i filmie, prawdopodobnie będziesz jedyną osobą grającą tę postać. Szukają osoby, która pasuje do świata, który tworzą. Nikt wcześniej w to nie grał, więc nie ma żadnego punktu odniesienia. To od ciebie zależy jak pokażesz im, jak postrzegasz daną postać i historię. Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, jest o wiele więcej swobody w rozwijaniu (lub nie rozwijaniu) postaci telewizyjnej lub filmowej.